start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
12.10.2015
Wacław Szacoń z nagrodą "Świadek historii"

Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej od 2012 roku przyznaje nagrody "Świadek historii" osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania dziejów Narodu Polskiego. Podczas tegorocznej edycji na wniosek Muzeum AK wyróżniony został Wacław Szacoń - przyjaciel Józefa Franczaka, ostatniego poległego w walce Żołnierza Wyklętego.

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 12 października w Pałacu Krzysztofory. Wacław Szacoń ps. "Czarny", jako żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej, służył na Lubelszczyźnie. Uczestniczył m.in. w akcjach sabotażowych, wywiadowczych i patrolach. Za działalność przeciwko okupantowi niemieckiemu otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami oraz dwukrotnie Krzyż Walecznych.

Od 1945 roku walczył przeciwko władzy komunistycznej jako żołnierz Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" i Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok". Do jego zadań należało m.in. rozpracowywanie wywiadowcze posterunków aparatu bezpieczeństwa w Lublinie. W kwietniu 1947 roku został aresztowany, a pod koniec 1949 roku skazany na czterokrotną karę śmierci ostatecznie zamienioną na dożywocie. Ponawiane wielokrotnie propozycje współpracy ze strony UB odrzucał, dlatego z więzienia wyszedł dopiero 10 grudnia 1956 r.

W latach 60. i 70. "Czarny" współpracował z mjr. Józefem Herzogiem przy odnowie Krypty Józefa Piłsudskiego na Wawelu wykonując wiele elementów wyposażenia. Do dziś jest bardzo aktywny - uczestniczy w spotkaniach i prelekcjach, jest Honorowym Prezesem Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" w Krakowie. W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W ubiegłym roku, na wniosek dyrektora Muzeum AK, dr. hab. Janusza Mierzwy, tytułem odznaczona została p. Małgorzata Janiec - prezes Obszaru Południowego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

p. Małgorzata Janiec z p. Wacławem Szaconiem w Muzeum AK

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila