start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
07.06.2016
Sztandary po renowacji

Rozsnucia tkanin, ubytki, zabrudzenia i plamy to już przeszłość w przypadku czterech tkanin, które dzięki dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego odzyskały pierwotny wygląd i stan. Na wystawie można zobaczyć zarówno sztandary po renowacji, jak również prześledzić zmiany, jakich dokonała Anna Lasyk-Majewska – artystka plastyk i konserwatorka, która przeprowadziła renowację. Można też poznać historię prezentowanych pamiątek.

Sztandar Inspektoratu AK Lwów-miasto dzielnicy „Północ” został wykonany prawdopodobnie przez siostry felicjanki z ul. Żółkiewskiej na przełomie 1943 i 1944 roku. Poświęcony i ukrywany do 1946 roku w kościele św. Marcina został wywieziony z miasta podczas przesiedlania lwowiaków. Największa zmiana wizualna sztandaru po konserwacji związana jest z wizerunkiem Matki Boskiej. Po usunięciu wtórnych nawarstwień oraz rekonstrukcji warstwy malarskiej jej obraz stał się czytelny.

Oryginalny sztandar 40 Pułku Piechoty został spalony po kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 r. Prezentowana na wystawie chorągiew (należy do tej kategorii ze względu na rozmiary) została prawdopodobnie wykonana przez kombatantów z lwowskiego środowiska żołnierzy AK na przełomie lat 60. i 70. Wykonano ją zgodnie z ustawą z 1919 roku, nawiązując do wizerunku sztandaru jednostki z okresu II RP.

Proporzec wykonany dla nieznanej struktury Narodowej Organizacji Wojskowej powstał ok. 1943 lub 1944 roku. Po konserwacji orzeł umieszczony na tkaninie odzyskał część brakujących haftów, ale przede wszystkim odzyskał odprutą koronę.

Sztandar Środowiska Kombatanckiego Żołnierzy Zgrupowania „Żelbet” AK jest najmłodszym spośród prezentowanych sztandarów. Powstał w 1986 roku i nawiązuje do sztandaru 20 PP „Dzieci Krakowskich”, który obecnie jest przechowywany w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.

Warto dodać, że trwają prace nad konserwacją kolejnych sztandarów.


 tekst i fot. Piotr Koziarz

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila