start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
21.06.2016
Spotkanie Środowiska Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego

20 czerwca 2016 r. w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa ”Nila” odbyło się otwarte spotkanie Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. ,,Orląt Lwowskich” w Krakowie, na którym gościnnie wystąpił  dr Konrad Wnęk z Instytutu Historii UJ z wykładem na temat „Projektu dokumentacji Cmentarza Łyczkowskiego we Lwowie” . Na terenie Cmentarza Łyczakowskiego o powierzchni 60 hektarów udokumentowano fotograficznie 46 690 grobów i miejsc dokonanych tam pochówków. W wyniku tych prac powstała strona http://lyczakowski.cmentarz.edu.pl, dzięki której można odnaleźć poszukiwany grób.


Po wykładzie Pan Stanisław Czerny, członek Środowiska Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego przedstawił postępy prac restauratorskich zabytkowych grobów i zagrożenia, jakie powoduje ich niszczenie (zarówno powodowane przez upływający czas i warunki atmosferyczne, jak i przez wandali).

W czasie spotkania, poprowadzonego przez Jacka Jańca - prezesa Środowiska, obecnym przekazano Biuletyn Środowiska Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego i archiwalny Miesięcznik Zrzeszenia ,,WiN”.

Następne spotkanie odbędzie się 20 września 2016 r. o godz. 11:00 w Muzeum AK.Tekst Jacek Janiec - Środowisko Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego im. Orląt Lwowskich- Kraków  
Na fot. Cmentarz Łyczakowski we Lwowie (fot. P. Koziarz)

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila