start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
01.06.2016
72. rocznica zrzutów w Wierzbnie

27 maja 2016 r. w kościele św. Barbary we Wierzbnie (gm. Koniusza) odbyła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez proboszcza seniora parafii w Koniuszy ks. Adama Możdzyńskiego, proboszcza ks. Władysława Banika i ks. Antoniego Lisa w intencji uczestników zrzutów - materiałowego i ekipy cichociemnych (w tym gen. Leopolda Okulickiego) 21/22 maja 1944 r. na placówkę ”Kos” 407 (położoną koło wsi Wierzbno) z okazji 72. rocznicy tych wydarzeń.

Pierwszego materiałowego zrzutu dokonała Eskadra 1586 Polish Air Force na Halifaxie - JP-236 ,,A" pod dowództwem pilota Tadeusza Niezręckiego. Zrzucono 12 zasobników i 12 paczek w dwóch nalotach w godz. 00.37 i 00.50, w cztery minuty po tym nastąpił kolejny zrzut. Dokonała go Eskadra 1586 Polish Air Force lecąca Halifaxem - JP- 222 ,,E" dowodzona przez pilota Gerarda Kijowskiego. W operacji Weller 29 w ciągu 21 minut w trzech nalotach zrzucono sześcioosobową  ekipę skoczków w składzie: kpt. Tomasz Wierzejski (Zgoda-2), rtm. Krzysztof Grodzicki (Jabłoń-2), gen. bryg. Leopold Okulicki (Kobra-2), ppor. Władysław Marecki (Żabik-2), por. Marian Golarz (Góral-2), ppor. Zbigniew Waruszyński (Dewajtis-2). Skoczkowie mieli przy sobie dokumenty, broń, pasy z pieniędzmi i truciznę na wypadek wsypy. Następnie zrzucono 12 zasobników i 4 paczki.

Komendantem baz zrzutowych z ramienia 106 Dywizji Piechoty AK dowodzonej przez mjr. Bolesława Nieczuję-Ostrowskiego był pchor. Jerzy Migas. Zrzut odebrała placówka odbiorcza ,,Kos" położona wzdłuż drogi łączącej Wierzbno z Karwinem tworząc naturalny tzw. ,,kosz". Komendantem bazy był Stefan Krzeczka ps.,,Łoś". Nad bezpieczeństwem czuwały oddziały dywersyjne 106 Dywizji Piechoty AK i oddziały Krakowskiej Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej, którymi dowodził mjr Leopold Bochniak. Gen. Okulickiego i por. Golarza umieszczono w gospodarstwie żołnierza AK Fryderyka Marcińskiego w pobliskiej miejscowości Szarbia. Generał na propozycję rozgoszczenia się w najlepszej domowej izbie powiedział krótko: ,,Będę spał w stodole. Tak będzie lepiej i dla Was i dla mnie". Następnie po dwóch dniach pobytu zostali odwiezieni do domu Komendanta Placówki AK ,,Żyto" w Żębocinie Piotra Gęgotka ps. ,,Wawer". Po kilku dniach sierż. Krzeczek odwiózł gen. Okulickiego i ppor. Waruszyńskiego do stacji kolejowej w Łuczycach, skąd udali się pociągiem do Warszawy.

Po Mszy św. w uroczystym pochodzie z orkiestrą dętą straży pożarnej uczestnicy udali się pod pomnik we Wierzbnie. Wójt gminy Koniusza pan inż. Wiesław Rudek przywitał liczne delegacje kombatantów, władz, szkół i mieszkańców, m. in.  panią Irenę Okulicką-Kaczmarek, bratanicę gen. L. Okulickiego, prezesa Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu ,,Maria" 106 DP kpt. Antoniego Sieleckiego ps. „Ansel”, Honorowego Prezesa Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość" Obszaru Południowego w Krakowie ppor. Wacława Szaconia ps. ,,Czarny", prezesa Zrzeszenia Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Skazanych na Karę Śmierci kpt. Stanislawa Szurę, prezesa Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawislośc" OP w Krakowie panią Małgorzatę Janiec, dyrektora Muzeum AK im. gen. Emila Fieldorfa ,,Nila" w Krakowie panią Joannę Mrowiec, prezesa Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie pana Kazimierza Cholewę. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. Młodzież ze szkół wykonała program poetycko-muzyczny. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła pani Irena Okulicka-Kaczmarek. Nadmienić należy, że uroczystości odbyły się w 70. rocznicę śmierci gen. Leopolda Okulickiego. W 1993 roku z inicjatywy Społecznego Komitetu wybudowano w Wierzbnie obelisk upamiętniający to historyczne wydarzenie.


Na fot. p. Irena Okulicka-Kaczmarek
Zdjęcie autorstwa Małgorzaty Janiec - archiwum WiN Kraków.
Tekst: Jacek Janiec WiN Kraków

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila