start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
25.07.2016
Pożegnanie kpt. Marii Bińkowskiej

21 lipca na Cmentarzu Rakowickim pożegnaliśmy kpt. w st. spocz. inż. architekt Marię Bińkowską ps. „Mada”, żołnierza Wojskowej Służby Kobiet Armii Krajowej, sanitariuszkę w szpitalach powstańczych na Starym Mieście zlokalizowanych na ul. Długiej.

W ostatniej drodze towarzyszyła „Madzie” rodzina z kraju i zagranicy, grupa kombatantów, w tym koleżanki z Powstania Warszawskiego, delegacja Muzeum AK, z którym Maria Bińkowska związana była od lat (wraz z grupą koleżanek i kolegów z krakowskiego Klubu Powstańców Warszawskich na początku lat 90-ych ub. wieku urządzała wystawę stałą, poświęconą Powstaniu Warszawskiemu  w Muzeum Historii Armii Krajowej). Wielokrotnie brała udział w spotkaniach       z młodzieżą oraz uroczystościach organizowanych przez naszą placówkę. Dała się poznać jako osoba życzliwa, serdeczna, pracowita, otwarta na drugiego człowieka. 

Pożegnanie w imieniu Okręgu Małopolska ŚZŻAK odczytał Edward Jankowski, a delegat Zarządu Głównego ŚZŻAK z Warszawy, Piotr Kurek przywiózł nadany w dniu Jej śmierci medal Za Zasługi dla ŚZŻAK.

Na miejsce wiecznego spoczynku Panią Kapitan odprowadziła Kompania Honorowa Wojska Polskiego wraz z pocztami sztandarowymi.

Tekst: Małgorzata Koszarek, foto M. Koszarek, Andrzej Ingarden.  

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila