start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
20.07.2016
Ostatnia droga mjr Kazimierza Rajcy

Mjr rez. WP Kazimierz  Rajca ps. „Rodak”, ur. 29 listopada 1925 r. w Kępnie działał w katowickiej drużynie harcerskiej i Harcerskim Pogotowiu Wojennym. Jako obrońca Katowic brał udział w walkach w dniach 1-3 września 1939 r. (ul. Piłsudskiego, obrona Wieży Spadochronowej). W tym samym roku przeszedł przeszkolenie w obronie przeciwlotniczej (OPL). Następnie uciekł na wschód, skąd wrócił do Katowic. Od lutego 1940 r. Angażował się w akcje małego sabotażu organizowane przez śląskich harcerzy oraz kolportaż czasopisma konspiracyjnego  „Ku Wolności”, brał udział w ochronie dóbr kultury polskiej na Śląsku, ukrywaniu książek oraz wydawnictw w języku polskim, rozrzucaniu ulotek antyniemieckich. Używał wtedy pseudonimu „Kazik”. W lutym 1942 r. został wraz z matką wysiedlony z Katowic do Krakowa. W zajmowanym przez nich mieszkaniu  przy ul. Floriańskiej ukrywali się poszukiwani na Śląsku żołnierze i dowódcy konspiracji z Okręgu Śląskiego,  m.in.  ppłk August Bańczyk, dla którego Kazimierz Rajca wykonywał różne zadania jako łącznik.Od sierpnia 1942 do sierpnia 1944 jak żołnierz AK (przydzielony został do grupy dywersyjnej  nr 4 „Hełm”, Placówka Rżąska „Topór”, III Odcinek Podokręg Kraków, Zgrupowanie „Żelbet” 20 pp AK). Brał udział w akcjach sabotażowych na drogach i torach oraz w akcjach zdobywania  i naprawy broni. 

W 1943 r. ukończył kurs sabotażowo-dywersyjny i awansowany został do stopnia kaprala podchorążego. W latach 1975-1982 był dowódcą i instruktorem na Kursach Kandydatów do Szkół Podoficerskich Służby Zasadniczej organizowanych przez WKU Kraków-Krowodrza oraz Zarząd Wojewódzki LOK w Krakowie. Zmarł w Krakowie 13 lipca 2016 r.

Odznaczony został m.in.:  Krzyżem Kawalerskim, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Wojska, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim oraz innymi odznaczeniami harcerskimi i resortowymi.

Jego pogrzeb odbył się na cmentarzu parafialnym w Krakowie - Bieżanowie 19 lipca 2016 r. W ostatniej drodze Zmarłemu oprócz rodziny towarzyszyli żołnierze AK oraz harcerze-seniorzy. Słowa pożegnania wygłosił mjr Jerzy Krusenstern „Tom” – przewodniczący Zarządu Głównego NŚZŻAK w Krakowie. Obecny był poczet sztandarowy, wojsko wystawiło wartę, a kompania honorowa nad mogiłą oddała salwę. Na pogrzebie obecna była delegacja Muzeum AK, z którym Zmarły był związany.

Tekst i foto: Małgorzata Koszarek

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila