start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
04.08.2016
Rocznica ludobójstwa na Kresach

W dniu 11 lipca 2016 r. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbyła się uroczystość przed pomnikiem ,,Ludobójstwa dokonanego na Kresach Południowo-Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich OUN-UPA", przypominającym zbrodnie dokonane na Polakach w latach II  wojny światowej.

W uroczystościach wzięły udział liczne organizacje, także te wywodzące się z Kresów, m. in: Środowisko Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im.  „Orląt Lwowskich” w Krakowie, Środowisko 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Krakowie, Zrzeszenie ,,Wolność i Niezawisłość" Obszaru Południowego w Krakowie, Związek Sybiraków w Krakowie, Stowarzyszenie Inspektoratu „Maria” Armii Krajowej 106 DP, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa ,,Nila" w Krakowie. Obecne były poczty sztandarowe: 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK i Konfederacji Polski Niepodległej.

Modlitwę za zamordowanych poprowadził Kapelan Środowisk Niepodległościowych ojciec Jerzy Pająk.

Po przemówieniach złożono kwiaty i zapalono "światła pamięci "

Zapis modlitwy o. Jerzego Pająka

Relacja: Jacek Janiec
Zdjęcia: Józef Wieczorek

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila