start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
30.07.2016
Uroczystości związane z Rzeczpospolitą Partyzancką

24 lipca 2016 r. w kościele pw.  św. Marii Magdaleny w Koszycach odbyły się uroczystości upamiętniające walki żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu ,,Maria" 106 DP pod dowództwem płk. Bolesława Michała Nieczui-Ostrowskiego ps. ,,Tysiąc” z okupantem niemieckim w 72. rocznicę powstania Rzeczypospolitej Partyzanckiej. Mszę św. odprawił ks. kanonik Adam Zdzisław Pawlik, w uroczystościach brał udział poczet sztandarowy Koła AK 106 DP w Koszycach wraz z Prezesem Koła Inspektoratu ,,Maria" por. Alfredem Samborem.

Po uroczystościach przed pomnikiem upamiętniającym bohaterów-uczestników tych walk oddano salut sztandarem i zapalono światła pamięci. Powstanie Rzeczypospolitej Partyzanckiej w wyniku walki z Niemcami w ostatniej dekadzie lipca 1944 r. na terenach 1000 km kwadratowych poprzedziło wybuch Powstania Warszawskiego i wiązało znaczne siły wroga.

W tym samym dniu w Kazimierzy Wielkiej odbyła się uroczystość w 72. rocznicę rozbrojenia posterunku plutonu  ukraińskich policjantów w sile 50 ludzi z 207. batalionu żandarmerii niemieckiej  przez oddziały  kompanii ,,Kasztan" I Batalionu 120 pp 106 DP AK dowodzonej przez chor. Franciszka Palusa ps. ,,Bałtycki”. Inspiratorem i wykonawcą  akcji był zastępca ds. dywersji sierż. rez. Marian Miklaszewski ps. ,,Odwet”. W wyniku rozbrojenia ukraińskich policjantów zdobyto dużą ilość broni, amunicji i kilka wozów różnego sprzętu bojowego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw.  Krzyża Świętego,  odprawioną przez ks. proboszcza Janusza Mularza w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej. W uroczystościach brał udział poczet sztandarowy Koła AK w Kazimierzy Wielkiej wystawiony przez uczniów  klasy mundurowej Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie. Po uroczystościach przed pamiątkową tablicą Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu ,,Maria” w Kazimierzy Wielkiej pan  Józef Belski wygłosił okolicznościowe przemówienie. Następnie złożono wiązanki kwiatów. W uroczystościach brali udział  kombatanci, miejscowe władze i rodziny  żołnierzy AK.

W obydwu uroczystościach w Koszycach i Kazimierzy Wielkiej brała udział delegacja Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy AK Inspektoratu ,,Maria” z Krakowa i Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość” Obszaru Południowego w Krakowie na czele z panią Prezes Małgorzatą Janiec.

Tekst: Jacek Janiec
Zdjęcia: Małgorzata Janiec   

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila