start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
29.09.2016
77. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Wystawa prac plastycznych, wykład oraz koncert to główne punkty programu obchodów powstania Polskiego Państwa Podziemnego. 27 września 2016 r. w Muzeum AK odbyło się tradycyjne spotkanie Kombatantów, a na ekspozycję powróciła broń po konserwacji.

77 lat temu, 27 września 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja, która była zaczątkiem Polskiego Państwa Podziemnego i która ostatecznie przekształciła się w Armię Krajową. Na jej pierwszego dowódcę powołano gen. Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego. Tego samego dnia ze struktur Związku Harcerstwa Polskiego wyłoniły się Szare Szeregi, a więc konspiracyjne harcerstwo, które od początku wspierało czynnie Polskę Podziemną.

Uchwałą z 11 września 1998 roku Sejm RP ustanowił 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego. Warto pamiętać, że SZP nie była pierwszą konspiracyjną strukturą, która powstała w obliczu niemieckiej i sowieckiej napaści na Polskę. 23 września przy ul. św. Krzyża 1 powstała w Krakowie Organizacja Orła Białego. Kraków od samego początku był silnym ośrodkiem konspiracji niepodległościowej.

27 września na dziedzińcu Muzeum AK odbyło się tradycyjne spotkanie Kombatantów. Za polskich żołnierzy i partyzantów, którzy walczyli w czasie II wojnie światowej, modlitwę odmówił ojciec Jerzy Pająk – kapelan środowisk kombatanckich i niepodległościowych. Interesującym akcentem był krótki wykład Stanisława Marii Jankowskiego „O krakowskich stenach czyli jak nie zostałem tajnym współpracownikiem SB”. Autor książek „Steny z ulicy Mogilskiej” oraz „Steny biją celnie” opowiadał jak powstawały książki traktujące o konspiracyjnych wytwórniach broni. Tematyka wykładu nawiązywała do powrotu broni po konserwacji na ekspozycje muzealne. Właśnie 27 września kolekcja dr Stanisława Wcisło oficjalnie powróciła do gablot na pierwszym piętrze.

Występ 9-letniego Artura Lenczowskiego-uczestnika muzealnych półkolonii oraz chóru z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego pod dyrekcją prof. Ryszarda Źróbka uświetniły oficjalną część obchodów. Zgromadzeni goście chętnie intonowali pieśni patriotyczne prezentowane przez artystów. Na dziedzińcu znalazły się również prace plastyczne przygotowane w ramach konkursu „Zwycięski orle nasz leć…”. Wystawę pokonkursową będzie można oglądać przez najbliższych kilkanaście tygodni.

Uroczyste spotkanie poprowadziła Joanna Mrowiec – p.o. Dyrektor Muzeum AK w Krakowie.
 

Tekst i fotografie: Piotr Koziarz

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila