start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
08.11.2016
Zmarł kpt. Henryk Scheile ps. „Aramis”

31 października 2016 r., zmarł kpt. w st. spocz. Henryk Scheile ps. „Aramis”,  ur. 5 stycznia 1922 r. w Warszawie. Zmarły został  zaprzysiężony w 1942 r. do NOW-AK w Warszawie, uczył się w szkole handlowej, równocześnie przechodząc przeszkolenie wojskowe dla dowódców niższego szczebla.  Został awansowany do stopnia kaprala.

W powstaniu warszawskim przydzielony do kompanii „Gertruda” batalionu „Gustaw”, dowodzonej przez por. „Włodzimierza” (Jan Hermanowski). Jego kompania została zdziesiątkowana przez wybuch czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego, ocalałych włączono do kompanii „Anna” drużyny „Hel” (Antoni Dobraczyński). W czasie walk kilkakrotnie otarł się o śmierć, został poważnie ranny w nogę, leczony był w kilku szpitalach powstańczych, później w niewoli.  Ewakuowany kanałami ze Starówki do Śródmieścia. W czasie walk zginął jego młodszy brat (starszy przebywał w stalagu od kampanii wrześniowej).

Po kapitulacji powstania trafił  do niewoli, był więziony w stalagu XI A Altengrabow. Po zakończeniu wojny powrócił do  Krakowa, gdzie zamieszkała jego rodzina. W tym mieście pozostał aż do śmierci. Był bardzo zaangażowany w pracę krakowskiego Klubu Powstańców Warszawskich, dopóki pozwalał mu na to  stan zdrowia, często bywał w Muzeum AK gdzie spotykał się z dziećmi i młodzieżą oraz brał udział we wszystkich uroczystościach organizowanych przez naszą instytucję.

Odznaczony został m.in.: Krzyżem Kawalerskim OOP, Krzyżem Armii Krajowej (Londyn), Krzyżem Partyzanckim, dwukrotnie Medalem Wojska (Londyn)
 

Jak książka ratuje życie - opowiada Henryk Scheile podczas spotkania w Muzeum AK >>>

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila