start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
21.12.2016
Zmarł mjr Zbigniew Paliwoda ps. "Jur"

20 grudnia 2016 r. zmarł mjr w st. spocz. Zbigniew Józef  Paliwoda ps. „Jur"

Zmarły był żołnierzem podziemia antykomunistycznego. Od kwietnia 1945 r. ze sfałszowaną datą urodzenia zatrudnił się w Służbie Ochrony Kolei, w październiku 1945 r. skierowany został do służby w Zakopanem. Tam nawiązał kontakt z „Ogniem”, w wyniku czego oddział ROAK został wcielony do Zgrupowania „Błyskawica” jako jego VI kompania stacjonująca w Krakowie. Był uczestnikiem akcji rozbicia więzienie św. Michała w Krakowie, gdzie w biały dzień w centrum Krakowa 18 sierpnia 1946 r. uwolnionych zostało 64 więźniów. „Jur” został tymczasowo aresztowany przez UB 3 października 1946 r. i sądzony za udział w akcji na więzienie. Oskarżono go o przynależność do zbrojnej organizacji Jana Janusza ps. "Siekiera" i udział w jej akcjach. Uniewinniony wyrokiem WSR w Krakowie 11 stycznia 1947 r. 

Po 1989 r. zajmował się sprawami kombatantów z okresu podziemia wojennego i powojennego, był członkiem zarządu Okręgu „Małopolska” ŚZŻAK, zajmował się sprawami odznaczeniowymi i awansami. Brał udział w licznych spotkaniach z młodzieżą.

Odznaczony został m.in.: Krzyżem Komandorskim, Oficerskim i Kawalerskim OOP, nagrodą „Świadek Historii” oraz innymi odznaczeniami i wyróżnieniami.

Ostatnia droga ppłk. Zbigniewa Paliwody

W dniu 30 stycznia 2017 r. na Cmentarzu Batowickim odbył się pogrzeb awansowanego pośmiertnie ppłk. Zbigniewa Paliwody. Mszę św. pod przewodnictwem o. Damiana Siwuli koncelebrowało czterech kapłanów. Przybyły poczty sztandarowe: wojska, kombatanckie, szkolny, przybyła PGRH „Błyskawica”, rodzina, przyjaciele. W niezwykle wzruszającym przemówieniu syn Wojciech pożegnał ojca, a w imieniu zgromadzonych także męża, dziadka i przyjaciela. Obok urny i przy grobie został wystawiony posterunek honorowy i poczet sztandarowy Wojska Polskiego, kompania WP oddała salwę honorową. Na mogile złożone zostały kwiaty i zapalono znicze.

https://krakow.tvp.pl/28856140/pozegnanie-mjr-zbigniewa-paliwody

Tekst i foto: Małgorzata Koszarek

 

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila