start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
01.09.2017
Obchody 73. rocznicy bitwy partyzanckiej na Kałużówce

27 sierpnia 2017 r. jak co roku na polanie Kałużówka koło Gumnisk odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne. W tym miejscu  podczas akcji „Burza” odziały II Zgrupowania 5 psk AK Obwodu Dębica dowodzone przez mjr. Adama Lazarowicza „Klamrę” w dniach 23-24 sierpnia 1944 r. stoczyły największą bitwę partyzancką w Polsce południowo-wschodniej.

Główne uroczystości rozpoczęła o godz. 10.00 Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. ppor. Edward Nylec, pochodzący z Gumnisk emerytowany proboszcz parafii w Tymbarku. Mszę św. koncelebrowało 7 kapłanów. Po nabożeństwie rozpoczęła się druga część uroczystości, Apel Pamięci oraz salwa honorowa oddana przez 16. Batalion Saperów z Niska, uhonorowano osiemnaście osób medalami Pro Patria. To resortowe odznaczenie, przyznawane przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za przyczynianie się do zachowania pamięci o bohaterach walk o niepodległość. Odznaczenia wręczył pułkownik Mirosław Demediuk, naczelnik Wydziału Awansów i Odznaczeń UdsKiOR. Uroczystościom niedzielnym towarzyszył szereg imprez okolicznościowych, m.in.: rajd pieszy Szlakiem Partyzanckim, spotkanie pokoleń z udziałem weteranów AK, bieg Szlakiem Partyzanckim oraz nadanie imienia Adama Lazarowicza klubowi Honorowych Dawców Krwi „Rodacy Rodakom”. Wszystkie spotkania gromadziły liczne grupy uczestników, a co cieszyło w sposób szczególny weteranów AK brało w nich udział sporo dzieci i młodzieży. Jak co roku dopisali również parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, gminnych, organizacji kombatanckich, Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerze, przedstawiciele wielu organizacji oraz stowarzyszeń, liczna grupa sióstr zakonnych, rodziny mjr Ludwika Marszałka „Zbroi” oraz nieżyjących uczestników bitwy.

Wszystkich bardzo cieszyła obecność w uroczystościach oraz spotkaniach drogich weteranów, uczestników tamtych wydarzeń: mjr. Zbigniewa Lazarowicza ps. „Bratek” – syna ppłka Adama Lazarowicza ps. „Klamra”, mjr. Jerzego Krusensterna ps. „Tom”, Danuty Iwan ps. „Pszczółka” (sanitariuszki i łączniczki) córki ppłk „Klamry”. Była to okazja do osobistego spotkania i rozmowy oraz pamiątkowej fotografii z bohaterami tamtych dni.

W tym roku po raz pierwszy wręczono „Odznaki uczestników uroczystości” (brązowe) dla wszystkich, którzy trzykrotnie brali udział w uroczystościach na Kałużówce, taka odznaka ustanowiona została z okazji 70. rocznicy bitwy oraz honorowe, które otrzymali jej uczestnicy i osoby szczególnie zaangażowane w upamiętnianie tamtych wydarzeń. 

Tekst i foto Małgorzata Koszarek

Linki do foto relacji:

https://debica.tv/73-rocznica-bitwy-na-kaluzowce-i-akcji-burza-pamiec-o-bohaterach-ak-trwa1/
https://debica.tv/wspomnienia-weteranow-przy-ognisku-i-akordeonie-czyli-spotkanie-pokolen-na-kaluzowce/
http://www.debica24.eu/aktualnosci/1294,kaluzowka-spotkanie-z-bohaterami-bitwy-sprzed-73-l
http://ziemiadebicka.pl/adam-lazarowicz-patronem-klubu-hdk-pck-rodacy-rodakom/

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila