start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
27.03.2018
Spotkanie Środowiska Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego

19 marca 2018 r. w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila” w Krakowie odbyło się spotkanie Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich” w Krakowie.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Środowiska oraz zastępca dyrektora Muzeum AK pani Joanna Mrowiec. Poprowadził je prezes Środowiska pan Jacek Janiec. Po przywitaniu przybyłych uczestników spotkania odmówiono modlitwę za niedawno zmarłą panią kpt. Aleksandrę Tyszko ps. "Mewa”, członka AK i do niedawna aktywną i pomocną w pracach Środowiska. Następnie pan Stanisław Czerny przedstawił raport z wykonania odnawiania grobów na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Odnowiono kolejne groby żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego. Wykonanie odnowy grobów zostało udokumentowane na zdjęciach.

Następnie pan prof. Jerzy Kowalczuk przedstawił zebranym zakres nauczania w szkołach lwowskich przed okupacją niemiecką i bolszewicką, w czasie i po. Wymienione zostały wszystkie szkoły zaangażowane w tajne nauczanie i metody tajnego nauczania we Lwowie. Bardzo wielu uczniów, którzy dzięki temu, że mogli się kształcić w czasie wojny, po jej zakończeniu podjęli studia i zasilili tak bardzo przerzedzone przez kolejnych okupantów szeregi inteligencji z wyższym wykształceniem. Obecni na spotkaniu uzupełniali wykład swoimi doświadczeniami z uczestnictwa w tajnych kompletach.

Następnie pani Joanna Mrowiec przedstawiła zebranym bieżącą działalność wystawienniczą Muzeum AK w i  plany jednostki na przyszłość. Omówiono też skandaliczne ataki ukraińskich nacjonalistów na uczestników uroczystości, jaka odbyła się w rocznicę ludobójstwa dokonanego przez oddziały ukraińskiego SS w Hucie Pieniackiej 28 lutego 1944 r. Witanie okrzykami "Bandera jest naszym bohaterem" oraz machanie flagami nacjonalistycznymi przez Ukraińców było dla przybyłych uczestników uroczystości zachowaniem przygnębiająco-skandalicznym.

Zebrani wyrazili swoje poparcie w związku z niedawną nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Uznali przy tym, że medialne interpretacje i doniesienia są krzywdzące dla państwa, które jako jedyne stanęło do wojny obronnej w 1939 roku z dwoma agresorami broniąc m.in. obywateli polskich żydowskiego pochodzenia.

Spotkanie zakończono wzajemnym składaniem sobie życzeń z okazji Świąt Wielkanocnych. Wszystkim przybyłym przekazano bezpłatnie Biuletyn Wewnętrzny Środowiska Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich” w Krakowie i archiwalny egzemplarz miesięcznika Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość” - "Orzeł Biały”. Można było tez nabyć kwartalnik wydawany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - "Cracovia Leopolis”.

Dyrekcji i pracownikom Muzeum AK składamy podziękowania za umożliwienie przeprowadzenia spotkania.

Tekst i zdjęcie: Małgorzata i Jacek Janiec

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila