start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
04.04.2018
Pożegnaliśmy por. Jana Malskiego ps. „Skopek”
28 marca 2018 r. na wieczną wartę odszedł por. Jan Malski ps. „Skopek"
 

Zmarły zaprzysiężony do AK w marcu 1943r. do placówki Sędziszów Młp. południe „Gracja”, dowodzonej przez sierż. Franciszka Maczka ps. „Krogulec”, Kompania „Zagon”, Obwód Dębica – 5 Pułk Strzelców Konnych. Przysięgę odbierał Ludwik Kubik ps. „Lucjan” Pełnił funkcję łącznika pomiędzy dowódcami kompanii a placówkami.  Po przeszkoleniu wojskowym skierowany do plutonu dywersyjnego „Strzała” dowodzonego przez Tadeusza Wilka ps. „Orwid”.

Brał udział w akcjach  na transporty kolejowe z wojskiem (wysadzanie torów w rejonie Brzezówki k/Ropczyc, drogowe k/Witkowic, rozbrajaniu posterunku policji w Sędziszowie. W czasie Akcji „Burza” walczył w III Zgrupowaniu (lasy Braciejowej, Gumnisk, m. Lipnica). Przymusowo wcielony do Baudienstu w Pustkowie. 

Po 1989 r. czynnie zaangażował się w pracę w tworzeniu wystawy „Nasza droga do Niepodległości”, która stała się zaczątkiem Muzeum Historii Armii Krajowej w Krakowie. Będąc chorążym pocztu sztandarowego brał udział we wszystkich uroczystościach patriotyczno-religijnych, pogrzebach Koleżanek i Kolegów oraz zjazdach kombatanckich na terenie kraju. Aktywnie włączył się do działań na rzecz środowiska kombatanckiego był m.in. członkiem: Zarządu Oddziału Krakowskiego, Zarządu Głównego NŚZŻAK, Fundacji Muzeum Historii AK. Uczestniczył w uroczystościach organizowanych przez Muzeum AK w Krakowie.

Odznaczony m.in. Krzyżem Zasługi, Krzyżem AK, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką Akcji „Burza”, Patentem i Odznaką Weterana Walk o Niepodległość Ojczyzny, Medalem "Pro Memoria", przez prezydenta miasta Krakowa Odznaką, Honoris Gratia.

Cześć Jego Pamięci !

Tekst: Małgorzata Koszarek

__________________________

3 kwietnia 2018 r.  pożegnaliśmy por. Jana Malskiego ps. „Skopek”

Pogrzeb poprzedzony Mszą św. odbył się na Cmentarzu Batowickim. Ostatnie pożegnanie zgromadziło oprócz licznej rodziny z kraju i przyjaciół, grup i stowarzyszeń do których należał Zmarły również delegację NŚZŻAK Zarząd Główny w Krakowie i Fundacji Muzeum Historii AK. Ostatnie pożegnanie odbyło się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Przy trumnie wystawiono posterunek honorowy, sygnalista zagrał sygnał wojska, „Ciszę” oraz „Śpij Kolego”, a trumnę składano do grobu przy dźwiękach werbli. Słowa pożegnania wygłosił mjr Jerzy Krusenstern ps. „Tom”, kolega z 5 pułku Strzelców Konnych AK, przybliżając obecnym postać Zmarłego, Jego działalność konspiracyjną oraz zaangażowanie w pracę społeczną na rzecz Kombatantów. W ostatnim pożegnaniu nie zabrakło również delegacji Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, w którym Zmarły był częstym gościem oraz położył dla niego liczne zasługi.  

Tekst i foto: Małgorzata Koszarek

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila