start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  SŁOWNIK  >  SZCZEGÓŁY
Kąkolewnica
Miejscowość na Podlasiu, w latach 1944 - 1945 mieścił się tam obóz internowania, prawdziwa katownia dla żołnierzy AK. W pobliżu stacjonował sąd wojskowy, seryjnie produkujący wyroki śmierci. Ofiary grzebano potajemnie na Uroczysku Baran, nazywanym przez okoliczną ludność Małym Katyniem.

W 1990 r., komisja dokonująca ekshumacji w Kąkolewnicy, zapisała w protokole: "Skazani mieli związane ręce i nogi kablami metalowymi (...) niektóre ofiary w chwili zgonu miały obrażenia w postaci złamań kości ramion, podudzia, itp. Niektóre czaszki nosiły ślady urazów mechanicznych zadanych z dużą siłą narzędziem tępym i twardym. (...) biegli stwierdzili obrażenia postrzałowe, przy czym otwory wlotowe pocisków znajdowały się z tyłu czaszek bądź z boków. W jednym przypadku nie stwierdzono obrażeń postrzałowych, natomiast ustalono rozfragmentowanie kości czaszki, będące wynikiem zadanych z dużą siłą urazów".
wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila