start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  SŁOWNIK  >  SZCZEGÓŁY
Bitwa pod Kałużówką

Bitwa pod Kałużówką była największą bitwą stoczoną przez oddziały Armii Krajowej obwodu Dębica w czasie operacji "Burza". Siły obwodu odtwarzały 5. pułk strzelców konnych.

Dowódcą zgrupowania 5. psk AK był mjr Adam Lazarowicz ps. "Klamra". Było ono podzielone na trzy rejony.

Najcięższe walki toczyły oddziały II rejonu walki rozlokowane na wzgórzu 513, półtora kilometra od Gumnisk, gdzie również przebywał mjr "Klamra" ze sztabem. Aż do 22 sierpnia prowadziły one akcje na linie komunikacyjne oraz utarczki z drobnymi oddziałami niemieckimi.

Po opanowaniu przez Sowietów Dębicy 23 sierpnia i przesunięciu się frontu na linię lizjery lasu w wioskach Latoszyn, Gumniska i Braciejowice Polacy znaleźli się między linią piechoty niemieckiej a stanowiskami artylerii i okopali się na polanie Kałużówka, na zachód od Braciejowa. W tym momencie Niemcy zaprzestali odwrotu i rozpoczęli organizację obrony, a w rejon zaczęły napływać świeże oddziały nieprzyjaciela. Doszło do ciężkich walk, które trwały do 26 sierpnia. Wówczas mjr "Klamra" wyprowadził podległe mu oddziały z okrążenia w kierunku wschodnim, zalegając w lesie w pobliżu Przysiółka Południk, a po trzech dniach - 29 sierpnia - rozwiązał je. Sam z około 60 ludźmi pozostał w lasach Braciejowskich do 12 września, by na Jaworze rozwiązać swój oddział.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila