05.10.2017
Sympozjum historyczne "Inspektorat miechowski w konspiracji i w walce zbrojnej"

5 października (czwartek) godz. 11.00 Aula Muzeum AK

Zarząd Główny Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej oraz Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie uprzejmie zapraszają na:

Sympozjum Historyczne „Inspektorat miechowski w konspiracji i w walce zbrojnej” z okazji 110. rocznicy urodzin gen. Bolesława Nieczui-Ostrowskiego ps. "Tysiąc"

Referaty:

1. Płk dypl. art. Andrzej Marciniak,  Inspektorat Miechów ZWZ - AK, jego czołowe postacie i wielkie jednostki bojowe (106 DP i KBKZmot).
2.
Ks. prof. dr hab. Józef Marecki, Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski (1907-2008) w służbie Bogu, Ojczyźnie i współrodakom.
3. Dr Stanisław Piwowarski, Rzeczypospolita Kazimiersko-Proszowicka i sancygniowski etap walki partyzanckiej (lipiec-listopad 1944).
4. Ppłk Józef Żelaśkiewicz, Walka zbrojna i przykłady akcji bojowych w Inspektoracie Miechów AK (1943-1945).

Komunikaty:

1. Marcin Florek, Represje sowieckie i rodzimej bezpieki oraz sfingowane procesy wobec oficerów i żołnierzy 106 DP i KBKZmot.
2. Mateusz Gawlik, Spuścizna gen. Bolesława Nieczui-Ostrowskiego w zbiorach Muzeum Armii Krajowej.
3. Stanisław Przybyszewski, Upamiętnienie wydarzeń oraz postaci podziemia wojskowego w publicystyce oraz tworzenie miejsc pamięci na przykładzie Obwodu Pińczów.