01.06.2018  do  26.08.2018
Wystawa "100-lecie niepodległości Polski - Losy Żołnierzy"

W dniach 01.06-26.08.2018 r. zaprezentujemy Państwu wystawę grupy artystów ROTA, GALERII AUTORSKIEJ i TEATRU WELL ART BOGNY LEWTAK-BACZYŃSKIEJ oraz zaproszonych przez nią artystów.

Będzie to wystawa artystyczna malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby renomowanych i nagradzanych na polskich i światowych wystawach artystów, w swym zakresie tematycznym rzadko spotykana na terenie naszego kraju. Artyści biorący udział   w projekcie to: Jadwiga Maria Jarosiewicz, Hanna Korecka, Berenika Korecka-Sowińska, Larysa Jaromska, Bogna Lewtak-Baczyńska, Ewa Budzyńska, Jerzy Teper.

* Przełęcz Pantyr-Pass - Bogna Lewtak-Baczyńska

Dodatkowo ze zbiorów Bogny i Janusza Baczyńskich będą prezentowane: praca legionisty Tadeusza Korpala i praca legionisty kpt. Wiesława Żarskiego oraz rzeźba Zdzisława Grodzickiego.

Patronat honorowy nad wystawą objęli :

Okręg Wołyński Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,

Zarząd Sekcji Reżyserów Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji ZASP,

Fundacja im. Victorii Jankowskiej.

*Wyzwolenie - Larysa Jaromska

Tematy prac artystycznych zainspirowane są zagadnieniami dotyczącymi I wojny światowej - losami żołnierzy (i ich rodzin), walczących o Polskę aż do okresu stalinowskiego, prezentują także symboliczne ujęcia odzyskania niepodległości. Prace oparte są m.in. na dokumentacji CAW, IPN i na unikalnych i nie znanych zdjęciach Józefa Piłsudskiego ze zbiorów szefa jego ochrony M. Żarskiego.

Zestaw eksponatów przygotowany do ekspozycji to ponad 40 unikatowych prac, od wielkich do małych formatów, w tym kilka rzeźb.  Artyści prezentują Państwu swoje spojrzenie na 100-lecie niepodległości Polski i poświęcenie się dla niej wielu pokoleń Polaków.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tą unikalną w swej tematyce i w wyrazie artystycznym wystawą z dziedziny sztuk pięknych, na której zaprezentują się różnorodni stylowo i nagradzani na wielu wystawach artyści.

Wernisaż wystawy:

1.06.2018 r., godz. 18.00

Dziedziniec Muzeum AK

W programie:

Otwarcie wystawy i koncert

Dagny Baczyńska-Kissas - pianino

• Polonez A-dur op. 40 nr 1  - F. Chopin
  • Mazurek C-dur op. 24 nr 2 – F. Chopin
  • Husaria – utwór własny – D. Baczyńska-Kissas

Bogna Lewtak-Baczyńska i Janusz Baczyński do akompaniamentu Beaty Górskiej-Słociak i Dagny Baczyńskiej-Kissas

• Wiersze wojenne - sł. K.K. Baczyński, muz. Z. Konieczny
  • Dwie miłości - sł. K.K. Baczyński, muz. B. Lewtak-Baczyńska oraz
  • kilka wyjątkowych utworów legionowych z zapomnianych śpiewników legionowych Dwa już lata, Nasza artyleria lub Lamenty podbiegunowe

Prowadzenie koncertu - Janusz Baczyński

*Łączka - Hanna Korecka

*Józef Czapski strażnik pamięci - Jadwiga Maria Jarosiewicz

Inauguracja wystawy "100-lecie niepodległości Polski - Losy Żołnierzy"

W piątek 1 czerwca miała miejsce uroczysta inauguracja unikatowej wystawy ilustrującej losy Żołnierzy Polskich grupy artystów ROTA, GALERII AUTORSKIEJ i TEATRU WELL ART BOGNY LEWTAK-BACZYŃSKIEJ. Wernisaż obrazów, rysunków i rzeźb dopełnił koncert muzyki patriotycznej oraz wyśpiewane wiersze K.K. Baczyńskiego.

Wystawę "100-lecie niepodległości Polski - Losy Żołnierzy" uroczyście zainaugurował Dyrektor Muzeum AK dr Marek Lasota . Wernisaż został poprowadzony przez  Bognę Lewtak-Baczyńską i Janusza Baczyńskiego. Artyści na ręce Dyrektora złożyli nagrodę, jako podziękowanie dla całego Muzeum AK za promocję polskiej sztuki i dbałość o upamiętnienie historii Polski.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Okręg Wołyński Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zarząd Sekcji Reżyserów Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji ZASP oraz Fundacja im. Victorii Jankowskiej.

Tematy prac artystycznych zgromadzonych na wystawie zainspirowane były zagadnieniami dotyczącymi obu wojen światowych - losami żołnierzy (i ich rodzin) walczących o Polskę aż do okresu stalinowskiego. Zestaw eksponatów udostępnionych po raz pierwszy w trakcie wernisażu to ponad 40 unikatowych prac, od wielkich do małych formatów, w tym kilka rzeźb, autorstwa siedmiu niezwykłych artystów (Jadwiga Maria Jarosiewicz, Hanna Korecka, Berenika Korecka-Sowińska, Larysa Jaromska, Bogna Lewtak-Baczyńska, Ewa Budzyńska, Jerzy Teper).

Ukoronowaniem wernisażu był program artystyczny przygotowany i przedstawiony przez Bognę Lewtak-Baczyńską, Janusza Baczyńskiego, Dagnę Baczyńską-Kissas oraz Beatę Górską-Słociak. Widzowie premierowej wystawy "100-lecie niepodległości Polski - Losy Żołnierzy" mogli wsłuchać się m.in. w: kompozycje F. Chopina, wiersze K.K. Baczyńskiego oraz zapomniane piosenki ze śpiewników legionowych.

Wystawę "100-lecie niepodległości Polski - Losy Żołnierzy" można zwiedzać w Muzeum AK do 26 sierpnia br.

Tekst i zdjęcia: Marta Grzywa