start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych

09.10.2018  do  14.10.2018
Sukces w poszukiwaniach Liberatora z 1944 r

Na zaproszenie ,,Społecznego Komitetu Upamiętnienia Poległych Pilotów

SAAF/RAF Stowarzyszenie ,,Wizna 1939" przeprowadziło zorganizowane

poszukiwania na miejscu katastrofy Kocina- Opatowiec w dniu 16/17 października 1944 roku szczątków samolotu  lecącego  ze zrzutami dla AK w rejonie Końskich.W wyniku zestrzelenia w rozbitym samolocie zginęło 7 lotników. Jeden uratował się skacząc na spadochronie z płonącego samolotu. Przejęty przez Oddział Dywersyjno- Partyzancki ,,LOT" Armii Krajowej dowodzony przez sierż. Mieczysława Jańca ps.,,Lot" Inspektoratu ,,Maria" 106 DPAK, został ukryty, wyleczony z odniesionych ran i po pewnym czasie przekazany dalszym strukturom AK w Rachwałowicach do dworu p.Gawrońskich.

Szczegóły opisane zostały na stronie:

Prace poszukiwawczo - badawcze w rejonie miejsca upadku zlokalizowały

części i szczątki rozbitego samolotu. Wydobyto wiele elementów samolotu

począwszy od cięższych do drobnych.

Bardzo pomocny w ustalaniu lokalizacji był świadek tych wydarzeń p.Stanisław

Jarkiewicz. Najcięższe elementy wydobyto z głębokości około 3,5 m.

Wydarzenie zostało udokumentowane przez ekipę TVP Historia prowadzoną

przez redaktora Adama Sikorskiego, oraz licznych dziennikarzy i fotografów.

W identyfikacji części pomagał ekspert lotnictwa.

Pomoc w zorganizowaniu poszukiwania szczątków rozbitego samolotu i serdeczną gościnność zorganizowali członkowie Komitetu: Adam Jarkiewicz, Jakub Rózycki i wójt Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk.

Bardzo pomocna i niezbędna okazała się koparka i wóz Ochotniczej Straży Pożarnej z Kociny.

Skafander uratowanego pilota sgt. Ronalda Pithera znajduje się na ekspozycji stałej w Muzeum Armii Krajowej im.Emila Fieldorfa „Nila" w Krakowie.

Muzeum AK w Krakowie, wcześniej zorganizowało nakręcenie krótkiego filmu o tym wydarzeniu:

W imieniu „Społecznego Komitetu Upamiętnienia Poległych Pilotów SAAF/RAF"

wszystkim, którzy zorganizowali to wydarzenie i przyczynili się do jego sukcesu

składam serdeczne podziękowania i uściski dłoni.

Jacek Janiec