start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych

08.05.2015
Otwarcie wystawy "Ile Polski w szkockiej... mgle"

8 maja (piątek) g. 12:00 - otwarcie wystawy "Ile Polski w szkockiej... mgle"

70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Spotkanie kombatantów połączone z otwarciem wystawy czasowej "Ile Polski w szkockiej... mgle. Życie codzienne żołnierzy 1 korpusu PSZ w obiektywie Karola Bieniaka.

W tym roku mija 70. od zakończenia II wojny światowej w Europie. Zapraszamy na wystawę, która zaprezentuje fragment codziennego życia polskich żołnierzy, którzy również przyczynili się do zwycięstwa. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie stacjonowały w Szkocji i tam przygotowywały się do operacji wojskowych. Na wystawę złoży się około 300 fotografii wykonanych przez pochodzącego z Krakowa żołnierza, który służył w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Będą to różnej wielkości zdjęcia, rozmieszczone w przestrzeni muzealnego dziedzińca, podzielone na odpowiednie kategorie: "koszary", "sprzęt i umundurowanie", "sport i rozrywka", "kobiety i portrety", "turystyka i architektura" oraz "religia i uroczystości". Niektóre tematy znajdą swoje rozwinięcie w gablotach z eksponatami. Jedna z takich przestrzeni poświęcona będzie sylwetce gen. Tadeusza Komorowskiego ps. "Bór".

Autor fotografii, Karol Bieniak, walczył we wrześniu 1939 r. w szeregach 20. pułku piechoty Ziemi Krakowskiej, a następnie przez Węgry przedostał się na Zachód. Służył w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Fotografował zarówno oficjalne uroczystości, jak i życie codzienne swoich kolegów - żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. W styczniu 1947 r. wrócił do Polski. Syn Karola Bieniaka Pan Jerzy Bieniak przekazał te fotografie do Muzeum Armii Krajowej.