start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYSTAWY  >  WYSTAWY CZASOWE  >  SZCZEGÓŁY
Kanadyjska kolekcja broni dr. Stanisława Wcisły
2013-02-14 do 2017-12-31

Kanadyjska kolekcja broni dr. Stanisława Wcisły liczy 193 sztuki broni długiej oraz 49 sztuk broni krótkiej, kilkanaście bagnetów, a także hełmy oraz inne drobne elementy ekwipunku. Na wystawie, której kuratorem jest Piotr Makuła, pracownik Muzeum AK i specjalista od uzbrojenia, zaprezentowano najważniejszą część kolekcji - broń strzelecką. Najstarsze zaprezentowane egzemplarze zostały wyprodukowane w latach 70. XIX wieku, pokaźna część pochodzi z I wojny światowej, międzywojnia, II wojny światowej oraz okresu po 1945 r. - do lat 70. ubiegłego stulecia. Stan pokazanych karabinów, karabinków, pistoletów i rewolwerów jest zróżnicowany: obok zachowanych doskonale - w stanie niemal magazynowym, są i takie, na których historia odcisnęła swoje piętno - posiadają na łożach, lufach i zamkach ślady intensywnego użytkowania. Nierzadko broń ta przechodziła z rąk do rąk żołnierzy wrogich sobie armii. Niektóre z nich - jak choćby włoski Mannlicher-Carcano M1928 z zamontowanym granatnikiem - to unikaty.

Elementem uzupełniającym wystawę broni jest również po raz pierwszy eksponowana, imponująca (około 500 sztuk) kolekcja guzików urzędniczych, wojskowych i formacji paramilitarnych nie tylko z Polski, ale z całego świata. Została ona zgromadzona przez kolekcjonera Stanisława Filusa, a przekazana w darze Muzeum AK przez jego syna Romana.

Dodatkowym akcentem towarzyszącym wystawie są wirtualne stanowiska polskich karabinów przeciwpancernych "Ur", na których zwiedzający może wypróbować swoje umiejętności w walce z niemieckimi i sowieckimi czołgami.

Stanisław Wcisło (1917-2006) ps. "Junak", "Grom" był żołnierzem Armii Krajowej; jako kapral podchorąży dowodził plutonem w kompanii "Łan" II Batalionu 12. pułku piechoty AK, a w 1944 r. został adiutantem dowódcy tego batalionu. W chwili rozwiązania AK broń pododdziału została zakonserwowana i zamelinowana w jego domu rodzinnym na Bieżanowie (Wcisło ujawnił skrytkę dopiero w 1997 r. i przekazał broń do Muzeum AK). W 1947 r., zagrożony aresztowaniem, opuścił kraj. Osiadł na stałe w Kanadzie, gdzie przez wiele lat pracował jako radca w tamtejszym Ministerstwie Sprawiedliwości. Jego hobby stało się kolekcjonowanie militariów - przede wszystkim broni palnej. Zgromadził także imponujący księgozbiór. Zarówno zbiór militariów, jak i księgozbiór przekazał w darze Muzeum AK. Doktor Wcisło opublikował również zbeletryzowane wspomnienia z czasów okupacji pt. "Spacery nocą".

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila