start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYSTAWY  >  WYSTAWY CZASOWE  >  SZCZEGÓŁY
Marynarka Wojenna RP w 95. rocznicę utworzenia
2013-04-18 do 2013-06-30

Efektem zapoczątkowanej przez Dyrektora Adama Rąplskiego dobrej współpracy pomiędzy Muzeum Armii Krajowej w Krakowie a Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni jest wystawa pt. "Marynarka Wojenna RP w 95. rocznicę utworzenia".

Na kolorowych planszach zaprezentowana została historia Polskiej Marynarki Wojennej od jej utworzenia w listopadzie 1918 r. do czasów współczesnych.

W gablotach zwiedzający zobaczą kilkanaście modeli, m.in. model kutra torpedowego zaprojektowanego przez polskich inżynierów, okrętu podwodnego "Burza" i żaglowca szkolnego ORP "Iskra". Wystawione są przyrządy nawigacyjne, jakich używano kilkadziesiąt lat temu: sekstant, kątomierz, cyrkiel, kroczek nawigacyjny i liniał równoległy. Można także obejrzeć odznaczenia: Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal Morski i Medal Polskiej Marynarki Wojennej.

- Przypominamy na tej wystawie dni chwały Polskiej Marynarki Wojennej i dramatyczne chwile w jej dziejach. Pokazujemy historię marynarki przez pryzmat ludzi, którzy ją tworzyli. Obok zdjęć wybitnych dowódców, są zdjęcia marynarzy, dla których służba byłą codzienną, ciężką pracą Wiele osób kojarzy marynarkę tylko z działaniami wojennymi, tymczasem powojenna historia trwa już ponad 65 lat. Marynarka to ciągłość, cierpliwość i tradycja. To marynarka była jedynym rodzajem sił zbrojnych, który nawet po wybuchu II wojny światowej zachował ciągłość działania dzięki okrętom, które zdołano ewakuować - mówił na wernisażu wystawy Zdzisław Kryger Wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej.

Sensacją tej wystawy są pamiątki po ORP "Sęp". Po raz pierwszy publicznie pokazano uratowane przez Pana Stanisława Aleśkiewicza, nestora polskich marynarzy, marynarza z ORP "Ślązak": ster kierunkowy, ster głębokościowy, ster torped i manometr głębokościowy, a więc wyposażenie sterówki polskiego okrętu podwodnego ORP "Sęp" (bliźniaka ORP "Orzeł"). O ocaleniu w Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie części z ORP "Sęp" przez Pana Stanisława Aleśkiewicza nie wiedzieli nawet specjaliści i muzealnicy zajmujący się historią Marynarki Wojennej.

ORP "Sęp" to okręt bliźniaczy ORP "Orzeł". Został wybudowany w 1938 r. w Holandii. Służbę pod polską banderą rozpoczął wiosną 1939 r. Były to okręty wybudowane w dużej mierze z części wyprodukowanych przez polskie firmy. Odradzający się polski przemysł miał ogromny wkład w ich powstanie.

ORP Sęp miał swoje dramatyczne chwile, o których warto przypomnieć

4 września, 1939 roku z uwagi na poważne uszkodzenia i wyczerpanie załogi, skierował się w kierunku wód terytorialnych Szwecji i 17 września został internowany w Stavnas. Dopiero 26 października 1945, wraz z innymi internowanymi okrętami (OORP "Ryś" i "Żbik"), powrócił do macierzystego portu w Oksywiu.

W czasach stalinowskich, w 1951 r., załoga okrętu "ORP Żuraw” zadecydowała się uprowadzić okręt do Ystad w Szwecji, zejść na ląd. W wyniku prowadzonego bardzo brutalnego śledztwa aresztowano 8 marynarzy z załogi "Sępa". Oskarżono ich o spisek. Jeden z marynarzy został stracony, siedmiu otrzymało kary 15 lat więzienia. W 1956 zostali zrehabilitowani.

3 grudnia 1964 roku, w przedziale akumulatorowym w zanurzeniu doszło do eksplozji. W wyniku pożaru zginęło 8 członków załogi. Po rocznej naprawie okręt wrócił do służby, ale nigdy nie wydano już rozkazu zanurzenia.

Mimo naprawy okręt już nigdy nie wrócił w pełni sprawny do służby . We wrześniu 1969 został wycofany ze służby. Zezłomowany w latach 1971-1972.

Zdjęcia z Wystawy >>>

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila