start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYSTAWY  >  WYSTAWY CZASOWE  >  SZCZEGÓŁY
Pamiątki mjr. Jana Górskiego
2013-11-11 do 2014-01-18

Na wystawie można zobaczyć dokumenty i pamiątki ilustrujące życie i walkę mjr. Jana Górskiego, jednego z najwybitniejszych cichociemnych, współtwórcy tej formacji wojskowej.

Mjr Jan Górski był m.in. autorem dokumentu pt. "Użycie lotnictwa i wojsk lądowych dla wsparcia powstania w Polsce", który nakłonił gen. Kazimierza Sosnkowskiego do koncepcji pomocy powietrznej dla Kraju. Do Polski został przerzucony z Anglii w nocy z 14/15 marca 1943 r. w okolice Grodziska Mazowieckiego. Otrzymał wówczas przydział do Obszaru Białystok AK, później prowadził działalność konspiracyjną i dywersyjną na terenie Warszawy i Krakowa.

Mjr Jan Górski Odznaczony został m.in. Orderem Virtuti Militari i 2-krotnie Krzyżem Walecznych.

Wystawa składa się z trzech gablot. Otwierają ją dokumenty obejmujące okres działalności Jan Górskiego w harcerstwie i z okresu służby wojskowej w II RP. Unikatowe materiały ilustrują jego prace w szeregach wywiadu na terenie Odessy w roku 1918.

W drugiej z gablot możemy zobaczyć m.in. paszport, który pozwolił Janowi Górskiemu przedostać się na zachód do Polskich Sił Zbrojnych. Szczególnie cennym eksponatem jest nieśmiertelnik cichociemnego, kenkarta oraz znak spadochronowy cichociemnych.

Ostatnia gablota ilustruje działalność mjr. Jana Górskiego w szeregach Armii Krajowej jako szefa sztabu Obszaru Białostockiego i Szefa Sztabu Grupy Operacyjnej "Odra".

Wystawę uzupełnia tablica z fotografiami z archiwum Jana Górskiego.

Pokazywane na wystawie pamiątki zostały zdeponowane w Muzeum Armii Krajowej z inicjatywy Pana Krzysztofa Alwasta, który jest reprezentantem rodzin mjr. Jana Górskiego i ppłk. Macieja Kalenkiewicza - cichociemnego, m.in. dowódcy oddziału partyzanckiego w okręgu Nowogródek.

Wystawę przygotowali pracownicy Muzeum AK Marcin Bieńkowicz i Robert Springwald.

**********

Informacja o przekazaniu pamiątek do Muzeum AK >>>

Biogram i dokumenty mjr. Jana Górskiego na stronie Muzeum AK >>>

Informacja o wystawie w Dzienniku Polskim >>>

**********

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila