start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYSTAWY  >  WYSTAWY CZASOWE  >  SZCZEGÓŁY
Burza zaczęła się na Wołyniu
2014-01-28 do 2014-03-31

Wystawa planszowa przybliżająca walkę Armii Krajowej na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej - ziemiach, które po II wojnie światowej Polska utraciła. Ukazuje dramatyczne losy Polaków na Wołyniu pod dwoma okupacjami: sowiecką i niemiecką oraz zbrodnie ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności w trakcie tzw. "rzezi wołyńskiej", rozwój konspiracji cywilnej i wojskowej, sformowanie i walkę 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej - największej (nie licząc oddziałów walczących w powstaniu warszawskim) formacji AK, która podjęła walkę w czasie "Burzy", aż po tragiczny epilog - rozbrojenie wołyńskiej dywizji przez Sowietów.

Na wystawie można zobaczyć fotografie ze zbiorów Muzeum Armii Krajowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz prywatnej kolekcji prof. Władysława Filara, żołnierza 27. WDP AK i jej historyka. Część z tych zdjęć nie była nigdy wcześniej pokazywana publicznie. Dopełnienie treści historycznej wystawy stanowi diorama obozu partyzanckiego oraz gablota z eksponatami kontekstem związana z tamtymi wydarzeniami.

Wystawę przygotowało Muzeum Armii Krajowej dla uczczenia 70. rocznicy akcji Burza. Kuratorem wystawy jest dr Przemysław Wywiał, za opracowanie graficzne odpowiadała Anna Siermontowska-Czaja.

Partnerami projektu są: Okręg Wołyński Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Wystawę można zwiedzać codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum (11.00-18.00). W niedziele - wstęp wolny.

**********

Plakat wystawy

 

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila